Fotowoltaika

Ceny energii elektrycznej rosną z niewidzianą jak dotąd prędkością. Zobacz co możesz zyskać inwestując w instalację fotowoltaiczną.

Jak działa fotowoltaika?

Energia elektryczna ze słońca – to naprawdę możliwe. Jak to wygląda w praktyce?

Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd stały. Powstały w modułach prąd zostaje przekazany do falownika (inwertera),  po czym zostaje przekształcany w prąd zmienny który wykorzystujemy z naszych gniazdek. Ponadto falownik dokonuje kontroli pracy naszej instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, iż na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także ulega wyłączeniu w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on również wszelkie parametry, które mogą być dla nas użyteczne do analizy działania fotowoltaiki.

System rozliczeniowy NET-BILLING

System rozliczeniowy net-billing obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku – na czym polega? Nadwyżki które produkujemy są sprzedawane po miesięcznych cenach rynkowych do zakładu energetycznego. Tak będzie to wyglądać przynajmniej do dnia 30.06.2024, następnie obowiązywać będzie system rozliczeń godzinowych. Zgromadzone w ten sposób pieniądze zasilają indywidualne konto i tworzą depozyt prosumencki. Ze zgromadzonych środków na depozycie można opłacać energię elektryczną którą pobieramy z sieci.

Program
"Mój prąd"

Warto wziąć pod uwagę możliwość dofinansowania, z rządowego programu „Mój Prąd”, za pośrednictwem którego można uzyskać:

– dofinansowanie do samej instalacji fotowoltaicznej: do 6 000 zł
– dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej przy zakupie innych elementów: do 7 000 zł, dodatkowo dofinansowanie do magazynu energii elektrycznej do 16 000 zł, magazynu ciepła do 5 000 zł, dofinansowanie do inteligentnych systemów zarządzania energią HEMS/EMS do 3 000 zł.

Alternatywnie, od 1 stycznia dzięki nowym przepisom możliwe jest uzyskanie ulgi podatkowej za instalację fotowoltaiczną. Dają one możliwość odliczenia wydatków poniesionych na fotowoltaikę od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać fakturę VAT i odpowiednio wypełnić PIT. To również sposób na zaoszczędzenie i lepszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę.