Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła typu powietrze-woda chłonie energię słoneczną z atmosfery, po czym dostarcza ją do instalacji grzewczej. Gdzie jest przekształcana w energię do ogrzewania wnętrz czy też ciepłej wody użytkowej. Jak to wygląda w praktyce ?
Ciepło pobierane jest gdy czynnik jest w postaci gazowej, następnie trafia do skraplacza i oddaje ciepło bezpośrednio do instalacji, zapewniając pożądany komfort cieplny (umożliwia działanie grzejników i ogrzewania podłogowego) i dostęp do ciepłej wody w domu. Proces kończy się w zaworze rozprężnym, do którego czynnik chłodniczy trafia już w postaci cieczy. Wraz ze spadkiem ciśnienia, cały cykl działania urządzenia rozpoczyna się od nowa.
Pompy ciepła typu monoblok i split
Pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok czy split pracują w ten sam sposób. Zasadnicza różnica tkwi w ich budowie. W pompach monoblokowych cały układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce. Do wnętrza domu wchodzą jedynie rury przez które płynie woda.
Natomiast w przypadku pomp typu split, wymiennik ciepła zamontowany jest w jednostce wewnętrznej (instalowanej np. w kotłowni). Całość jest więc rozdzielona na dwie jednostki które połączone są rurami freonowymi przez które krąży czynnik chłodniczy.
Kolejna różnica to specyfika montażu, w przypadku pomp ciepła typu split część instalacji chłodniczej jest wykonywana przez instalatora. Niezbędne do przeprowadzenia tej czynności jest posiadanie uprawnień F-gazowych.
Jaki typ pompy będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego gospodarstwa domowego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aby ją otrzymać zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszym doradcą.
Dofinansowania
Aktualne programy rządowe:
Moje ciepło – dopłata w ramach tego programu dotyczy nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym.
Dotacja obejmuje do 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 7000zł.
Czyste powietrze – dla właścicieli domów niemodernizowanych
NAWET DO 55600zł ! ! !
Mój prąd – 19400zł pod warunkiem montażu fotowoltaiki.